Bel ağrısı ve alt karın

Durum, ne zaman bir karın ağrısı ve bel, tanıdık birçok kişi. Bu nedeniyle farklı nedenleri vardır. En sık sık ile ilişkili hastalıklar üriner sistem, jinekolojik patoloji kadınlarda üroloji — erkek, engelli, sinir iletim sisteminde ve kanal alt omurgada.

sırt ağrısı ve alt karın

Doktorlar orada kabul gören terim, «kronik pelvik ağrı». O saygınlığı, eğer hasta sırt ağrısı ve alt karın 6 ay ve daha uzun. İstatistikler gösteriyor ki, kadınlarda ise olguların %75'inde oluşur jinekolojik bozuklukları, sadece %25 için muhasebe, diğer patoloji adlı extragenital.

Erkekler de muzdarip bel ağrısı ve alt karın. Prostatit, prostat adenomu neden olabilir sürekli ağrıyan yayılan sırtında.

Ortaya neden ağrı?

Sırt ağrısı nedenleri ve pelvik organları yalan iltihabı veya sıkışma sinir gövdeleri, dalları, kapsül germe karın organları.

Tüm darbeleri patolojik olarak değiştirilmiş, iç organlar, pelvis, safra kesesi, bağırsak, pankreas, karaciğer, böbrek gitmek ganglion lumbosakral omurga

Burada onlar atlamak ile aynı segment farklı, bu nedenle hissediyor ışınlama içinde uzak bir bölge. Eğer hastalığın kendisi ile ilgili bir omurga, bir ihtimal belirtmek için dejeneratif disk hastalığı, kompartman intervertebral disk iltihabı (ankilozan Spondilit).

Yenilgi femoral eklem yaşlılarda eşlik ağrı, alt karın. Biz temel belirtileri hastalıklar, neden olan ağrı.

Hangi özellikleri ağrısı, alt karın ilgilenen hekim?

Bulma amacı ile doğa belirtiler bulmak gerekir belirtileri ağrı sendromu, bağ ve diğer belirtiler. Deneyimli bir doktor ilgilendiren sorular:

 • hakkında belirli bir yerelleştirme maksimum ağrı;
 • ilköğretim olayları ve zamanaşımı gerçekleşmeden;
 • spastik türü (colicy) veya dilsiz, dolore karakteri;
 • zaman zemin ağrısı ve diğer belirtiler (kusma, dizüri, ishal, kabızlık, kan idrar veya dışkı, duygu eklem sertliği);
 • mevcut ve önceki ateş;
 • düzenlilik aylık, kadınlarda menstruasyon açısından, climacteric belirtileri;
 • şüpheli gebelik;
 • karakter çalışması (lls tanı bph değeri var «sapsız» meslek).

Hastalık üriner sistem

En sık tezahürü, bir yara bel ve alt karın, tipik bir sistit (mesane iltihabı). Onlara daha sık muzdarip bir kadının anatomik özellikleri üretral kanal.

Ağrı var resim karakter, en ağrıyor göbek, ama «verir» bel. Aynı anda görünür dysuric belirtileri (kramplar ve sık idrara çıkma). Ağır ateş eşlik edebilir.

Piyelonefrit — enfeksiyon, renal pelvis, kendini temel bel ağrısı yayılan ve alt karın. Hastalığın başlangıcı genellikle akut, önemli ölçüde artan sıcaklık, hastalarda titreme, dizüri.

sırt ağrısı ve alt karın nedenleri

Ağrı şiddeti artar en azından şiddeti, inflamasyon

Böbrek taşı hastalığı eşlik kalıcı künt kemer lombar ağrısı. Özellikle tipik bir lokalizasyonu taş pelvis, zorunlu bir durgunluk, idrar ve eğitim hidronefroz.

Eğer kalkülüs iner, üreter, saldırı niteliği taşıyor renal kolik. Güçlü bir ağrı yayılır ilerledikçe idrar yolları genital bölgesini sağa veya sola. Hasta heyecanlı, koşuşturuyor. Durum sonra düzeldi taşlarının taş, görünür idrarda kan.

Hakkında herhangi bir hastalıklar, sindirim düşünebilirsiniz?

Bel ağrısı — sık tezahürü gastrit, duodenit, duodenal ülser, pankreatit. Üzerinde herpes hava şikayetçi hastaların akut pankreatit. Karın ağrısı belirtileri eşlik eder sindirim bozuklukları: bulantı, mide ekşimesi, inatçı ishal veya kabızlık, püskürtme, düşük ağırlık.

Bağırsak enfeksiyonları, buna ishal, belirgin bir ağrı hissi, alt karın yayılan bel. Dikkat genel zehirlenme: yüksek sıcaklık, kaplanmış dil, kusma, halsizlik. Sandalye, sık ve sıvı, içinde çok fazla mukus, belki de kan kirleri.

Belirtileri ve tedavisi pankreas hastalıkları

Kronik kabızlık nedeniyle kuvvetsizlik barsak, rahatsız yaşlı. Küme fekal taş, zehirlenme cüruf katkıda ağrısı ilerledikçe, bağırsak, şişkinlik. Akut ağrı ortaya, belirtileri, bağırsak tıkanıklığı.

Diyafram fıtığı neden olur boğumlu delik kısmında, mide, yemek borusu. Belki de yutma ihlali. En sık maruz kalan insan dolu olmadan motor aktivite. Karın ağrısı verir, bu epigastrium sırtından. Durum kötüleşir yedikten sonra. Benzer bir hissi ortaya hasta bir cardiospasm.

Eğer ağrı yaşıyorsanız aniden arka plan üzerinde tam bir sağlık, bir şey hariç olamaz akut apandisit. Atipik bir yer saplama (kör bağırsak, orta hat pelvik) neden olan çekerek alt karın ağrısı ve bel ağrısı «glutino bonum est» mesane duvarı ya da kadınlarda rahim.

Akut ülseratif kolit dağıtım ağrısı yönelik alt sırt, anal delik

Erkek, hastalık

Erkeklerde kademeli prostat hipertrofisi eşlik ağrıyan ağrısı üzerinde pubis, bestower sakrum ve bel. Ürolojik iltihabi bir hastalığı bazen daha az, daha kadın.

Ama en yaygın nedeni, üretrit ve sistit için genital enfeksiyonlar (gonore, klamidya, mycoplasmosis). Ağrılı kramplar ve sık idrara çıkma tanıklık enflamatuar süreçte üretra.

Orchiepididymitis — iltihabı kapsar testis ve epididim. Çağrılabilir travma, ama en sık olarak enfeksiyon cinsel yolla bulaşır. Hastaların, ayrıca, yerel ağrı, sıcaklık yükselir, bulantı, kusma. Tedavi için uygulanan özel anti bakteriyel ilaçlar. Lavaj üretral kanal.

Jinekolojik patoloji

Alt karın ağrısı ve bel ağrısı kadınlarda, genellikle inflamasyon ile ilişkili iç genital organları. Arasında kadın hastalıkları kadın vücudu en sık adnexitis (ekleri iltihabı), yumurtalık kistleri, dismenore.

Sık sık ağrı giyilir kramp, «trahens» hava, rahatsız bir taraftan veya her iki. Akut adnexitis zorlaştırmaktadır yapılan kürtaj, doğum. Ağrı lokalize alt karın, bir yandan. Herhangi bir tedavi haline çok yoğun, neden mümkün peritonit.

Ağrı ne zaman kist güçlendirilmiş sırasında hareketleri

Ne zaman ayaklar yumurtalık kistleri bir kadının büküm oluşur akut atak sırasında karın ağrısı, ama verir bel. Aynı klinik izlerken bir ektopik gebelik. Tanı dayanmaktadır Paltseva çalışmada, rahim ve ekleri.

Jinekologlar keşfetmek artış veya ağrılı infiltrasyon. Bir belirti — fesih aylık. Önemli zamanında algılamak bir hastalıktır, çünkü komplikasyon olarak hizmet veren iç kanama. Endometriozis — öncesi kanser rahim hastalığı ile karakterize, artan ağrıları üzerine pubis menstruasyon sırasında.

Jinekologlar iddia yarısı kadın yetişkin nüfusun genç yetişkinlik, acı menstruo ağrısı. Neden ağrıyor göbek öncesi dönemde adet kanamasının başlaması ile genç ve neredeyse sağlıklı kız ve ilk üç gün içinde?

Bilim adamları, bunun nedeni kramp kısaltmalar rahim ile ilgili özel bir konsantrasyon hormon – prostoglandins, inflamatuar süreci veya sivri. Daha az sıklıkla kadınlarda tek bend rahim.

Üzerinde doğrudan bir etkisi ağrı sendromu yaşıyor peşinde kız giymek için soğuk bir ceket çıplak bel , soğuk ayakkabı. Bu nedenle kısırlığa yol açar. Gereksiz kabadayılık gençler ile tamamlanmaktadır yüksek yük sırasında orduda hizmet etmek. Tehlikeli bir eğilim olur ana önlenmesi çorak evlilik.

Ne zaman ağrıyor göbek ve bel, kızlar jinekologlar tavsiye rektal mum ile belladonna tarafından . Onlar hızlı hareket, filme eşlik eden belirtiler (mide bulantısı, baş dönmesi, drooling).

sırt ağrısı ve alt karın tanı

Hamile kadınlarda, alt karın ağrısı — rahatsız edici bir semptomdur. İlk zamanlama taşımıyorum öneririz tehdit kesinti. III trimesterde karın çeker, sürekli genişleyen rahim sıkıştırır, bağırsak, mesane. Omurga üzerindeki yükü önemli ölçüde artmaktadır.

Onun özellikle zor tahammül fiziksel olarak eğitimsiz bir kadın. Orta ağrısı gebeliğin ilk yarısında bağlantılı germe ile bağ büyüyen rahim. Bu dönemde doğum öncesi belirtileri maskelenebilir altında yanlış bir müddet. Erken plasenta dekolmanı eşlik eder, artan ağrı, kanama. Bozulmuş kalp atışları fetal.

Tanıda değeri gözlem kadın bir doktor, zamanında yapılması ULTRASON.

Karın ve bel rahatsız geçiren kadınlar kürtaj. Uzun süreli ağrı, akıntı, sıcaklık artışı işaret başarısız yapılan müdahale, eksik kaldırma membranlar yumurta.

Kadına tehdit eden sepsis, bu nedenle acil tedavi için gerekli bir hastane ortamında. Kaba seks yapabiliyor neden sonları duvarlarında ve forniks vajina. Alt karın ağrısı neden servikal erozyon.

Kasık fıtığı

Fıtık şişkin kasık sık tespit sahip erkek ve erkek. Bu ihlali ile ilgili embriyonik gelişim cinsel organlar ve halsizlik, karın ön duvarı. Tezahürü katkıda bulunur:

 • ağırlık kaldırma;
 • karın yaralanmaları;
 • öksürük, sigara içenler;
 • asit karaciğer sirozu;
 • obezite ya da dramatik kilo kaybı.

Erkekler kendilerini kasık ağrısı ile yayılan sırt, ortaya çıkması, eğitim bir çıkıntı gerilimde karın kasları. Yatarken çıkıntı kaybolur, kendi döner kanal fıtığı. Bir ihlali akut ağrı neden olabilir, bilinçsiz durumu. Hasta acilen hastaneye yatış ve ameliyat kadar strinxit bağırsak parçası değil, oluşan kangren.

Neoplazmlar

Malign böbrek tümörü, bölümler alt bağırsak, mesane, rahim ve yumurtalık kadınlarda eşlik alt karın ağrısı ve bel ağrısı. Ayırıcı tanı yapmak arasında gerektirir tam bir anket. Çimlenme tümör komşu organlara ve metastaz oluşumu büyük ölçüde zorlaştırır teşhis ve tedavi.

Kronik ağrı

Karın ağrısı ve bel ağrısı için geçerlidir tezahürü kronik hastalıklar. Bunların arasında en yaygın:

 • romatoid artrit ile lezyonlar intervertebral eklem (en şiddetli ağrı ve eklem sertliği hasta hissediyor hemen sonra uyku);
 • osteokondritis lumbosakral — neden olan radiküler belirtileri, hekimler, nörologlar kutluyoruz engelliler hassasiyet bölgeleri, innervasyon sinir pleksus ve dallarının ön duvarında, karın, uyluk, kalça;
 • bel fıtığı — oluşan halsizlik lif aparatı vertebra;
 • osteoartrit omurga süreci atrofi ihlal form temas eden yüzeylerde vertebra;
 • osteoporoz hastalığı azaltır, kemik yoğunluğu ile ilişkilidir yıkarken vücuttan kalsiyum tuzları, D vitamini eksikliği

Patolojik ağrı olarak kabul edilir orta patoloji inme. Hastalar kendilerini «sırt ağrıları» değil, sadece uzun süreli yatan, ama innervasyon bozuklukları vücut.

Neden sırt ağrısı ve karın çocuğun var mı?

Çocuklar, gençler de dahil olmak üzere, sık sık sırt ağrısı şikayet. Nasıl ayırt etmek önemli belirtiler tamamen güvenli mi? Göre gözlemlerine göre, çocuk doktorları, öne, aşağıdaki ağrısı nedenleri. Geç fiziksel aşırı bir çocuğun dersleri sunmaktadır, farklı tür mücadele. Tüm çocuklar geliştirmek eşit derecede.

Eğer kasları hazır değil gerilebilir, sonra eğitim, bir çocuğun görünür bir ağrı lumbosakral aitch alanında. Onlar ile ilişkili katlanmış, yayılan ön veya arka uyluk, kasık. Esneme bağ kalça eklem «adı» ağrı alt karın.

Yanlış duruş alışkanlığı sarkma neden olabilir rahatsız mobilyalar, yüksekliği sandalye, çok yumuşak bir yatak

Uzun süreli hareketsizlik dersinde oturma pozisyonunda neden olan statik aşırı karın ve sırt. Bu nedenle, doğru öğretmenler, memnun kısa bir ısınma.

Bir çocuk için bir değeri vardır aşırı kilo. Çocuklar obezite daha sık hasta şikayet bel ağrısı ve karın ağrısı, aşırı gaz oluşumu, bağırsak.

Miyozit — inflamasyon enfeksiyon nedeniyle, draft, travma, lomber kas akar uzun ve acı verici. Daha vardır bir nagging, yayar karın. Ağrı görünür hemen sonra uyanma. Tipik olarak tek taraflı bir yenilgi.

Bağırsak enfeksiyonu yaşanıyor, önemli ölçüde daha ağır bir yetişkin. Buna ishal ve kusma, sık nöbetler, dehidratasyon.

İdrar yolu hastalıkları rahatsız çocuklar da, yetişkinler gibi. Büyük matematik henüz zaman oluşabilir, ama tuz neden paroksismal renal kolik. En sık görülen erkek. Zaman bir nöbet oluşur, idrar retansiyonu, kusma. Ağrı yayılan kasık. İdrar allık bolluğu nedeniyle kırmızı kan hücreleri.

sırt ağrısı ve alt karın, çocuklarda

Tanı değeri

Eğer bir kişi sırt ağrısı çeker, alt karın, muayene içermelidir tüm olası yöntemleri bulmak için gerçek nedeni. Laboratuvar tarafından kan testleri, idrar, dışkı ortadan kaldırabilir veya inflamasyon varlığını onaylamak idrar organları, bağırsak.

Daha fazla bakteriyolojik bir çalışma yüklemek için izin, belirli bir patojen, hastalık ve terapi tayin.

Ve genel radyografi pelvis ve omurga yargıç hakkında osteochondrosis, teşhis fıtık şişkin disk, görmek üreter taşı. Yapılması sistoskopi sağlayan incelemek duvarı, mesane ve üretra, yüklemek için simetrik gelirleri idrar üreter delik.

Ultrasonografi yardımcı olur şüpheli bir hastalık doyurucu organı, (pankreas, böbrek).