Ağrısı bel: nedenleri, belirtileri, ne yapmalıyım

Bunların arasında lumbago, siyatik, bel ağrısı ve diğer patolojik değişiklikler lumbosakral omurgada. Değmez bu tedavi numaraları, sonuçta bel ağrısı ulaşabilirsiniz sadece inanılmaz gücü, yaparak, insan hayatı dayanılmaz, ama aynı zamanda kanıtlamak belirtisi-ekşi ... hastalıklar.

Bel ağrısı çeşitli olabilir: akut veya donuk olan nagging veya yanan, yerel (kendini bir yerde) ya da yayılan tüm geri. Ortaya hoş olmayan bir duygu çok farklı: bazen aniden, aniden, bazen yavaş yavaş, büyütülmesi, her gün.

bel ağrısı

Tepki ve ağrı tahammül yeteneği onu faktöre bağlıdır: yaş, zihinsel özellikleri, eşlik eden semptomlar ve diğer şeyler. Ama her iki durumda da olamaz atma hastalığı şansa. Zamanında tedaviye zararlı etkileri önlemek için yardımcı olacaktır.

Teşhis için nedenini sırt ağrısı, omurga muayenesi gereklidir ve bazı ek işlemler: muayene radyolojik inceleme, bilgisayarlı veya manyetik rezonans görüntüleme.

Ağrı atakları lumbosakral bölümünde tezahür hayatı boyunca yaklaşık %80'i modern sakinleri avrupa ülkeleri. Akut veya kronik bel ağrısı sonucu olarak çeşitli nörolojik, dejeneratif ve distrofik hastalıkları kadın ve erkeklerde. Bazı durumlarda, bel ağrısı, – sonuç, iç hastalıkları, obezite, stres ve ruhsal bozukluklar.

Alt sırt ağrısı nedenleri

Sorun kronik bel ağrısı alır coşmuş. Ortalama yaş hasta hızla azalır, o anda 35-45 yaş. Günlüğe bile olgular çocuklar ve gençler.

Öncül geliştirme ağrı sendromu bel – sedanter yaşam çağdaş insan, talepleri azaltmak için sürdürülebilirlik bel, en hassas bölümü iskelet. Bel ağrısı eşlik eder birçok hastalığa, onlar sık nedeni dolaşım nörolog, ürolog, cerrah, gastroenterolog ve jinekolog. Tahmin daha da kötüleşen bir sorun. Yeni nesil farklı, sağlıklı bir şekilde yaşam.

Bel ağrısı kadınlarda

Döneminde ortaya jinekolojik hastalıklar veya bir sonucudur özellikleri kadın fizyolojisi:

 • Jinekolojik hastalıklar. İltihabı ekleri – adnexitis, eşlik alt karın ağrısı, bazen ağrı yayılan bel bölgesinden (ağrı, tek ve çift taraflı), de tezahür belirtileri taraftan samimi bir küre (yetersizlik, hamile, uzun mazhushchie seçim öncesi ve sonrası aylık, ağrı artar, cinsel ilişki sırasında);
 • Gebelik;
 • Doruk;
 • Ağrı – sonucu artan 5) kuşkuculuk, kadınlarda daha sık görülür. Derinlemesine, kapsamlı bir anket ortaya patoloji. Sorun zaman zaman oluşabilir ya da sürekli. Tedavi psikolojik bir düzeltme. Bu tür ağrıları ortaya çıkabilir dışında etkisi menopoz.

Bel ağrısı erkek

Tekrarlayan ağrı ortaya çıkar bu özellikleri nedeniyle, mesleki faaliyetleri dahil olmak üzere erkek, eğer ağrı:

 • uymayan fizyolojik durumuna, vücudun erkekler;
 • ile ilgili mesleki riskler (iş, soğuk, taslak).

Bel ağrısı erkeklerde ve kadınlarda

Ortaya keskin gastrointestinal sistem hastalıkları, cerrahi komplikasyonlar, böbrek hastalığı, metabolik hastalık bulaşıcı doğası ve tümörleri (benign, malign).

 • Apandisit. Karakteristik ağrı lokalize sağ iliak bölgede, bazen içine yayılabilir bel, sık sık sağ tarafa vücut. Bulunur belirtilmemiş ağrısı bel.
 • Patoloji ince bağırsak. Eşlik belirtileri, tipik gastrointestinal sistem bozuklukları. Ağrı yayar bel bölgesinden tahriş nedeniyle lifler lomber sinirler.
 • Kolesistit. Ağrısı benzer belirtiler apandisit. Genellikle lokalize sağ taraf iliak bölgesinde ya da göbek bölgesinde. Bazen vermek bel bir katılımı patogenezi lifleri spinal sinirler.
 • Pankreatit. Tipik çevredeki etrafında ağrı, vücut, bel, yansıyan lomber. Gider karakteristik pankreatit belirtileri – kusma, dışkılama bozukluğu, bir dokunuşla dilinde. Bu durumda ise, neden ağrı, pankreatit, bölge vertebral kolon bir duygu tepki, yanıt uygulama güç.
 • Yapışıklıklar ameliyat sonrası. Sonra ortaya laparotomi veya karın ameliyatları abdominal, bazen teşhis doğuştan gelen yapışıklıklar. Ağrı lokalize farklı bölgelerinde karın duvarı, yayar alt sırt.
 • Böbrek hastalığı. Bel ağrısı ile birleştirilir, baş ağrısı, artmış diyastolik (alt) eşik kan basıncı, ödem. Karakteristik değişiklikleri bulmak için bir laboratuar çalışmalarda idrar, takım çalışmalarda böbrek – ULTRASON, MRI;
 • Obezite dördüncü derece. Bu aşırı derecede artan yağ kitlesi var adamın. Vücut kitle indeksi, dördüncü dereceye kadar (25 yıl) = 40, ikinci grup (25) = 41. Onun gibi tek bir genel kitle (kg) iki kez büyüme (km). Nedenleri yük bel net olmayan bir açıklama.
 • Enfeksiyon tutulumu patogenezi kemik, örneğin, anahtar kelimeler (kemik) tüberküloz. Ağrı ile kendini gösteren kemik. Yerelleştirme bel ağrısı ile ilişkili olduğunu ve en büyük bölümü, vertebral kolon, ve eğilimli, maksimum stres. Belirtileri ile ilişkili klinik kronik enfeksiyon. Ortaya küçük bir hipertermi, yorgunluk, baş ağrısı, belirtileri sinir sistemi tutulumu, laboratuvar ortaya tüberküloz değnek.
 • Miyozit – inflamasyon kas. Kasları, bel bölgesi, daha büyük bir yük taşımak, bu nedenle inflamasyon bel bölgesi yaygındır. Hastalık nedeniyle sıcak elbise ve kuru kalmak, penetrasyon patojenleri, viral (herpes Zoster), bakteriyel enfeksiyonlar (stafilokok, streptokok, diğer bakteriler) dokusu bu bölge. Tecelli artan vücut ısısı, şiddetli ağrı, aniden gelişen, sonra yerel veya genel kuru. Kronik evre hastalığın ortaya ağrıyan ağrısı, bazen katılımı ile doku deri ve subkutan doku (dermatomiyozit). Tanı temelinde yürütülmektedir klinik anket hasta, muayene, palpasyon ve laboratuvar yöntemleri.
 • Büyüme iyi huylu ve kötü huylu tümör ilerledikçe, sinir lifleri innerve bel. Belirtiler çeşitli karşılık, hastalığın evresi ve lokalizasyonu patoloji.

Sürekli ve tekrarlayan bel ağrısı

sırt ağrısı

Orada çeşitli sınıflandırma ağrısı, dahil olmak üzere, uzunluğuna bağlı olarak.

 • Tekrarlayan ağrı genellikle fiziksel, fizyolojik özellikleri, insan vücudu ya da akut hastalıklar iç organları.
 • Kalıcı, akut, kronik ağrı nedeniyle geri dönüşü olmayan patolojik süreçler içinde vücutta hastalıklarında kas-iskelet sistemi iskelet, insan ve lezyonlar derin damar ayak.

Tekrarlayan bel ağrısı - öyle diyorlar çünkü onlar kaybolur sonra kurtarma ve sorun kalp ağrısı.

Kökeni ağrı farklı olabilir, kadın veya erkek, ya da eşit tedavi erkekler ve kadınlar.

Sürekli bel ağrısı genellikle neden olduğu inflamatuar ve geri dönüşü olmayan distrofik ve dejeneratif süreçleri, kemik ve kıkırdak doku, ciddi bir şekilde bozulmuş kan damarları ayak. Sürekli ağrı, daha az bir ölçüde zarar ile ilişkili kas ve iç organlar.

Ağrı denir sürekli, ne zaman sorun ocağın darbe nedeniyle zordur gelişimi geri dönüşü olmayan süreçlerin, kemik ve kıkırdak doku. Dejeneratif ve distrofik süreci genellikle tabi değildir, tam kurtarma için. Onların duraklatabilir veya durdurabilir. Bazı durumlarda, ağrı ortadan kalkar sonra hasarlı dokuların implant.

Periyodik ve sürekli ağrı genellikle arasında yakın bir ilişki olduğunu, bu nedenle geçici bir ağrı oluyor sürekli.

Örneğin, kemik tüberküloz neden olan beslenme bozukluğu kıkırdak doku, kışkırtır bel ağrısı, ve ağrısı kendini gösteriyor hemen hemen her zaman dönemleri ile zayıflama ve bozulma.

Omurga eğriliği (skolyoz) ilk akıyor sessizce, kendini zaman zaman ileri gider osteokondrozis ve kendini sürekli ağrı. Örnekler devam edebilir.

Hastalığın eşliğinde kalıcı bel ağrısı:

 • Bel ağrısı, akut bel ağrısı. Sonucu patolojik değişiklikler lomber vertebra. İlk aşamalarında ağrısı olabilir durdurabilir, patolojik bir süreç zamanında tedavi ile ortadan kalkar. Aniden gelişir, kaldırma ağırlık kaldırma ve benzeri nedenler. En sık olarak erkeklerde teşhis edilir. Bel ağrısı birçok sonucu çeşitli hastalıklar, örneğin, ofset, disk kayması, çimdikledi sinir köklerini lomber (nevralji), inflamasyon ya da sıkışmak siyatik sinir – dejeneratif disk hastalığı, diğer vertebra anomalileri. Buna şiddetli akut ağrı, belirgin azalma hareketlilik iskelet bel bölgesinde. Yokluğunda tedavi veya yanlış tedavi bel ağrısı dönüşebilir ve geri dönüşümsüz bir hastalıktır kemik.
 • İntervertebral osteokondrozis – içerir ve çeşitli hastalıkların inflamatuar ve distrofik karakteri ile kendini ilk yıkım eklem yüzeyi kıkırdak ve kemik doku tutulumu patogenezi sinir.
 • Skolyoz. Yana doğru eğriliği, omurga, kendini asimetri omuz çizgisi, bozulmuş postural deformasyon, iskelet oluşumu sahilden bir kambur, bir görünür eğimler. Gelişen azaltırken özellikleri kemik iskelet ve kas dejeneratif süreçlerde kıkırdak doku bel. Ağrı ile kendini gösteren kemik iskeletin karmaşık durumlarda. Uzun skolyoz asemptomatiktir. Skolyoz bazen konjenital ve edinsel.
 • Ankilozan spondilit kaybı, eklem hareketliliğini. Büyük ölçüde erkeklerde daha sık görülür. Diğer adı patoloji – ankilozan Spondilit. Kronik inflamasyon. Hastalık ağrı ile kendini gösteren eklem ve omurga ile karakterize lezyonlar göz, azalan insan büyüme. Bu durumda büyüme, bağ dokusu, eklem ve omurga.
 • Spondiloz. Bu doğal yaşlanma sürecinin bir eklem. Kademeli incelmesi ve kaybı, hareketlilik lomber eklem. Patogenez açılımı sırasında komplikasyonlar ve katılım iltihap aşağı spondiloz. Belirtileri karşılık iltihapları, eklem ve omurga.
 • Fark, bacak uzunluğu en fazla 2-3 cm eşliğinde çeşitli ağrıları sürerken, dahil olmak üzere bel ağrısı. Patoloji gelişir, kas atrofi bir bacak nedeniyle acı çocukluk döneminde çocuk felci ve diğer patolojiler. Bazı durumlarda, bir sorun ile başa çıkmak için yardım ortopedik sekmesi. Kusur düzeltmek zor çok büyük bir fark bacak uzunluğu ya da bir gölgelik ayak kaldırma.
 • Osteoporoz – inceltme, solukluk, kalsiyum, kemik. Neden sık sık femur boynu kırıkları. Ayrıca takip lomber osteoporoz. Kendini bir deformasyon iskelet, eklem, kıkırdak, gelişimi fıtığı, omurga. Daha sık hasta kadın menopoz sırasında.
 • Tromboflebit – kısmi veya tam kan akışını durdurma derin damar. Gider iltihabı etrafında gemi. Bu komplike bir hastalık gelişimini tahrik ağrı sendromu bile yalnız.

Hangi doktora başvurabilir?

tedavi sırt

Ağrısı, omurga bölgesi, ilk etapta bakmalıdır nörolog ilçe polikliniğine eğer hastanın durumu stabil, ya da bir ambulans çağırın. Alt sırt ağrısı bir belirti olabilir jinekolojik, ürolojik cerrahi ve gastroenteroloji sorun.

Bel ağrısı, sık sık gider, çeşitli enfeksiyonlar ve yaralanmalar ekstremite. İhraç ağrı sendromu bel ağrısı, kalp hastalıkları ve akciğer. Bu yüklü olduğunda, derinlemesine inceleme.

Sonra hastaya tanı koymak, ona genellikle reçete ilaçlar, düşük bel ağrısı, normalleştirme kan dolaşımını ve yardımcı kurtarmak sinir dokusu. Bu hap, jel, merhem ya da enjeksiyon kaldırılacak iltihap ve spazm.

Cerrahi müdahale genellikle gerekli bir saptama çalışmaları, bel fıtığı olan bir komplikasyon dejeneratif disk hastalığı. Fıtık, bir baskı yapıyor sinir sport, atan, o kurtarır ve ağrı zamanla geçer.

En iyisi omurga ve kas rahatlayın, eğer uyku, sabit yatak, koymaktır diz altına küçük bir yastık. Bu durumda yatak istirahati gerekir çok uzun sürecek, çünkü bu gergin kasların zayıflaması, sadece sorunu ağırlaştırmak. Hatta güçlü ağrı tutmak için denemek gerekir, en azından zayıf bir fiziksel aktivite.