Neden ağrılı lenf düğümleri, boyun

Neden ağrılı lenf düğümleri, boyun

Temel işlevi, lenfatik sistem, insan vücudunun savunma toksinler, patojenler ve virüsler. En önemli unsurları belirli bir sistem olan lenf bezleri, boyutu, normalde fazla bezelye büyüklüğünde.Lenf düğümleri içeren beyaz kan hücreleri ve sarı bir sıvı (lenf).Son yıkar hücreleri, tüm organları, локализуя patojen mikroorganizmalar ve evrimleşmiş kanser hücreleri lenf düğümleri. Bu mekanizma gecikme enfeksiyonun yayılması, vücudun büyüme ve malign neoplazmlar.

İleri doğrudan lenf düğümleri oluşur kanser hücrelerinin yok edilmesi, virüs ve mikropları lenfositler başlayan aktif paylaşabilirsiniz. Hafif artış lenf nodu anlamına gelebilir, o çalışmaya başladı, daha aktif başlangıcı ile ilgili bir hastalık. Eğer boğaz lenf nodu, boyun, bu, şu ve gelişimi hakkında bir enflamatuar süreç yakın.

Patojen hastalık yeteneğine sahip gizlice lenf düğümleri aşağıdaki şekillerde:

 • Hematogenous yolu.
 • Yoluyla lenf.
 • İletişim yolu.
Bu tepki, organizmanın adı verildi lymphadenitis. Patoloji lenf sistemi gerektirir özel bir dikkat, bir doktor, çünkü her zaman bir arkadaşı ciddi bir hastalık. Bu yüzden, ihtiyaç zamanında yardım için profesyonel tıbbi yardım.

Nedenleri servikal lymphadenitis's

Lenf bezleri boyunda genellikle tek taraflı. Bu yenilgi ağırlıklı olarak eğitim, yakınında bulunan bir kaynak iltihabı veya bulaşıcı bir yuva. Eğer lenf düğümleri kışkırtmak büyüme, bademcik, tükürük, kulak, gözyaşı bezleri, o zaman hemen bir doktora danışmalısınız.

Nedenleri servikal lenfadenit

Eğer lenf düğümleri boyun genişlemiş birkaç ay sonra doktor şüpheli varlığı, malignite. Bu gibi durumlarda, keskin bir düşüş kaydetti elastikiyet lenf damarları, onları bir artış tutulumu patolojik süreç tüm yakın lenf düğümleri. Kendisi lenf düğümü sağlam bir dokunuş, farklı bir ağrı.

Yani artışa neden lenf nodu olabilir nedenleri şunlardır:

 • Bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, akut bademcik iltihabı, tüberküloz, suçiçeği, grip, toksoplazma, kızamıkçık, stomatit, otitis media, diş çürükleri, periodontitis).
 • Parazitler.
 • Mekanik yaralanma.
 • İnsan immün yetmezlik virüsü.
 • Bağışıklık. Güncel, hastalık, stres, soğuk, vitamin eksikliği sebep olabilir lymphadenitis. Sık sık bulaşıcı hastalıklar neden olabilir kronik lymphadenitis.
 • Otoimmün hastalıklar.
 • Toksinler kan.
 • Onkoloji. Gelişme lymphadenitis's olabilir sonucu ortaya çıkan ve tümör lenf dokusu.
 • Oldukça nadir lymphadenitis neden: alkolizm, anormallik tiroid veya metabolizma.

Ayrı ayrı özellikler gibi nedenler lymphadenitis's:

 • Alerjik ilaçlar.
 • Alerji, toksinler böcek.
 • Bağışıklık tepkisi çizilen aşı.

Bu gibi durumlarda, notları şişmiş lenf düğümleri, belirgin bir ağrı, mümkündür yüz şişmesi, artan vücut ısısı, titreme.

Hastalıkları sınıflandırma

Birçok aşamaları lymphadenitis's bağlı belirtiler: Hastalıkları sınıflandırma
 1. Boğaz lenf bezleri boyun biraz, palpasyonla belirlenir lazımlık onları bir artış. Hasta kutlamak halsizlik, baş ağrısı ve artan vücut ısısını uzun bir süre.
 2. Lenf düğümü büyük ölçüde artmıştır, belirlenen görsel (boyut değişebilir bezelye kadar yumurta), ağrı, palpasyon, hareket sırasında yutma. Hasta şikayet halsizlik, artan vücut ısısı, rahatsızlığı sırasında rotasyon baş, iştah azalması, baş ağrısı.
 3. Şiddetli ağrı ve kızarıklık, lenf nodu gelişimine tanıklık pürülan inflamasyon. Hasta notları yüksek sıcaklık (40), ateş, titreme, kötü bir ruh hali, apati, bulantı ve kusma. Sürekli baş ağrısı, baş dönmesi gösterebilir ciddi bir zehirlenme vücudun.

Lymphadenitis kronik yukarıda listelenen belirtiler bulunmayabilir. Teşhis patoloji çok sorunlu, çünkü lenf düğümleri olabilir hemen hemen hiçbir fark dokunmak. Bu gibi durumlarda, herhangi bir tedavi neden olur yavaş yavaş geri dönüşü olmayan bir dejenerasyon servikal lenf düğümleri.

Servikal lymphadenitis çocukluk çağında

Lenf düğümleri iltihabı yaygın olarak çocuklarda görülür, sık sık hasta soğuk algınlığı. İnflamatuar bir süreç ortaya çıkabilir, hatta bebeklik döneminde yaş, ancak, bu gibi durumlarda tanı düğüm zordur. Çocuklarda oldukça sık lenf düğümleri sırasında soğuk algınlığı ve kendileri tarafından iyileştikten sonra. Ayrıca unutulmamalıdır ki, bazı lenf düğümleri nedeniyle onun özel konumu (bireysel özellikleri, çocuk) gibi görünüyor artmış ve tedavi gerektirmez.

Gelişimine neden lymphadenitis's çocuklarda oldukça çok, en yaygın şunlardır: Gelişimine neden lenfadenit çocuklarda
 • Bakteriyel ve viral enfeksiyon (anjin, grip, toksoplazma, mononucleosis).
 • Tepki çizilen aşı.
 • Hasar deri kapak (çizik, kedi, kemirgen).
Unutmayın!
Eğer lenf düğümü rahatsız eden çocuğun uzun bir süre hiçbir belirgin nedeni, vücutta gider iltihabı. Koymak için kesin tanı ve etkili bir tedavi reçete olabilir sadece bir doktor tuttuktan sonra uygun bir tanı.

Lymphadenitis, hamile kadınlarda

Özel bir tehlike taşır lenf düğümleri iltihabı, gebelik sırasında, çünkü bu hastalık bırakabilirsiniz olumsuz etkileri gibi vücut için anne ve fetus için. Bir hastalık sonucu oluşur bağışıklık azaltmak kadınlar her zaman taşıyan bir çocuk, onu provoke olabilir aynı faktörler. Bu gibi durumlarda zorluk yaşayabilirsiniz seçerken ilaçlar.

Gebelik sırasında kesinlikle yasaktır tedavi lymphadenitis kendinizi. Bir doktora görünmelisin, mümkün olan nedenini bulmak iltihabı, atamak için en etkili ve güvenli ilaçlar. Tedavi, kendi sağlığı ile yakından ve ilk hoş olmayan belirtiler bir uzmana danışmak en.
Temel tanı yöntemleri patoloji

Temel tanı yöntemleri patoloji

Orada yüzden fazla farklı hastalık neden yeteneğine tepki lenfatik sistem. Bu yüzden yapılması gereken ayırıcı tanı patoloji, dikkat bile hafif belirtiler.

Bugün en uygun ve bilgilendirici bir yöntem tanı ultrasonografi (ULTRASON). Bu belirlemek için şekli ve boyutu, lenf düğümleri, bunları değerlendirmek yapısı, bazı durumlarda, hava lezyon oluşumları. Örneğin, herpetic infection artışa yol açar birkaç lenf düğümleri aynı anda.

Anlamak önemlidir fırsatlar ultrason sınırlıdır, bu nedenle, tanıyı doğrulamak için gerekebilir toplantı ek klinik ve laboratuvar çalışmaları:
 • Klinik kan analizi.
 • MRI.
 • Bilgisayarlı tomografi.
 • Radyografi.
 • Biyopsi lenf nodu taşıyan, daha sonra histolojik çalışmalar doku.
Önemli!
Bir x-ışını yöntemi etkili olacaktır tabi sadece kalsifikasyon lenf, yani birikimi lenfoid oluşumlar kalsiyum tuzları. Değişiklikleri yapmak için birkaç yıl sürer ya da belirgin metabolik bozukluklar.

Tedavi

Eğer ağrılı lenf bezleri boyun, tedavisi içermelidir tedavi prosedürleri sağlayacak etkili bir şekilde ortadan kaldırmak yatağı iltihabı ve belirtileri patoloji. Tedavi seçili olmalıdır kesinlikle bireysel bağlı olarak hastalığın nedenleri ve sahne. Hatırlamak önemlidir, lenfatik sistem, fizyolojik kalkan için vücudun yeteneği sayesinde lenfositler üretmek edebiliyoruz ile başa çıkmak patojenlerin neden olduğu hastalıklardan farklı doğa (virüsler, bakteriler, parazitler). Bu yüzden basit bir inflamasyon vücut yapabiliyor kendi başına işleyebilir.

Tedavi Eğer lenf nodu ağrısı uzun bir süre için zemin üzerinde ortak bir organizmanın zehirlenme, yaygın olarak kullanılan aşağıdaki tedavi şeması:
 • Azalmış fiziksel aktivite, yatak istirahati, bol sıvı içme.
 • Uygulama anti-inflamatuar ilaçlar, sahip yumuşak antibakteriyel etkisi. Etkisizliği belki kullanımı steroid ilaçlar.
 • Ek ağrı kesici ilaç kullanımı ve geniş spektrumlu antibakteriyel zemin güçlendirme araçları alımı vitamin preparatları sağlayacak kurtarma hızlandırmak.
 • Belki de kullanımı halk yöntemleri ek tedavi olarak: gargara отварами şifalı otlar (papatya, calendula) sağlayacak bir topikal etkileyen iltihabı bir yuva. Hatırlamak önemlidir, ne geleneksel tıp sadece hareket edebilir bir yardımcı tedavi olarak.
 • Düzeltme güç. Artırmak için gerekli olan diyet miktarı içeren vitaminler meyve, sebze (soğan, narenciye), yardımcı enfeksiyonla mücadele için, eklemek ve süt ürünleri.
 • Randevu UHF-tedavi azaltacaktır sürede iyileşme. Bu tedavi tekniği dayanmaktadır etkileri elektromanyetik alan ультравысоких frekans iltihaplı bölge.
 • Yokluğunda, zamanında tıbbi yardım için çalışan klinik durumlarda çare cerrahi tedavi (harcama biyopsi veya total eksizyon, lenf nodu).
Bir lymphadenitis lenf nodu olamaz ısıtma, ovmak ve uygulayın etkilenen bölgeye iyot. Bu olaylar sebep olabilir yayılmasını enfeksiyon artan risk beyin lezyonları.

Temel önleme tedbirleri

Özel önleme lymphadenitis's yoktur, çünkü bu hastalık için de geçerlidir polyetiological hastalık (patoloji, gelişmekte olan birçok nedenden dolayı).

Temel önleme tedbirleri Ancak, önlemek için lenf düğümleri iltihabı sağlayacak aşağıdaki faaliyetler:
 • Doğru ve düzenli bir sertleşme olduğunu.
 • Sağlık bakımı bağışıklık sistemi.
 • Zamanında tedavi akut bulaşıcı hastalık, izin vermez git onlara kronik.
 • En dışlamak sıcak elbise ve çalışıyor soğuk havada.
 • Riskini azaltmak yaralanma, enfeksiyon, yaralar.

Hatırlamak önemlidir, herhangi bir rahatsızlık, boyun, ense ve çene altında çoğu zaman tedavi anksiyete belirtileri. Lenf düğümleri boyun artış miktarı ve ağrıyan varsa ciddi bir enflamatuar süreç. Taşıyan önlemek için radikal cerrahi müdahale gerekir oluştuğunda ağrı sendromu derhal uzmana uymak ve bu tüm reçeteler.