Ne, eğer bir sırt ağrısı?

Ağrı

Sırt ağrısı en sık görülen şikayetlerden hasta. Genellikle ağrı lomber veya torakal oluşur arka plan üzerinde hastalık, hiçbir şekilde ilgili doğrudan geri. Bu bağlamda, bir sırt ağrısı çok önemlidir doğru tanı dayalı endikasyonlar, hasta ve özel çalışmalar.

Nedenleri sırt ağrısı olabilir:

 • inflamatuar hastalıklar, omurga;
 • yaralanma;
 • hastalık iç organları;
 • aşırı kilo;
 • gebelik;
 • nörolojik hastalıklar;
 • yanlış duruş, düz ayak;
 • değil tanımlanmış kurallar ve kalıplaşmış fiziksel yük.

Ağrının karakteri ve önceki olayları onun ortaya çıkmasına yardımcı olacak doğru tanı koymak. Sırt ağrısı görünebilir sonra, düşme veya yaralanma. Olası normal bir yaralanma içerir alımı, ağrı kesici ve kaplama kendini gözlem, 12 saat boyunca. Eğer ağrı geçti, bir doktora başvurun. Eğer bu zor ekstremite hareketleri hissedilir karıncalanma ya da duyu kaybı, onları, oldu, düzensiz idrara çıkma ya da bağırsak hareketleri bu belirtileri omurilik yaralanması, acil yatış gerektiren.

Боль2

Bel ağrısı üzerinde kapsamlı bir bel ile birlikte ateş ve genel kırıklık ile birlikte, tanıklık böbrek enfeksiyonu ve gerekli acil tedavi kliniği.

Ağrı sırt genellikle artar, yıllar içinde, onu getiren малоподвижности. Olası nedenleri şunlardır osteokondrozis, intervertebral fıtığı ve disk çıkıntı, düşük elastikiyet kıkırdak. Eğer ağrı ortaya çıktı sonra egzersiz, ev işi, ağır yük kaldırma, nedeni, olabilir çekme, kas veya ligament yanı sıra uzaklığında, vertebral diskler ve sinir sıkışma. Arka plan zaten mevcut omurga hastalıkları olasılığı gibi durumlarda artar.

Sırt ağrıları için tedavi

Tedavi spinal ağrı her zaman kapsamlı bir etkinlik olan aşağıdaki yöntemleri içerir:

 • alımı, ağrı kesici ilaçlar, bastırma iltihabi süreçleri;
 • fizyoterapi, manuel terapi;
 • masaj, fizik tedavi;
 • sağlanması, sağlıklı çalışma koşulları ve dinlenme;
 • diyet amaçlayan bir azalma ve kilo alma temel besin esnekliği korumak için kas, ligament, kıkırdak.

Bireysel akut durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Önleme sırt ağrısı

Korunma

Önlenmesi için, sırt ağrısı, gerekli kontrol altında tutmak bir dizi faktör. Her şeyden önce, bu kendinize yapacağınız gezilere başlamak için uyku ve çalışma.

Rahatsız yatak veya sandalye neden sürekli yanlış yük omurga. Tercih vermek, ortopedik mat, подушкам ve sandalyeler. Kaçının sıcak elbise ve kuru kalmak bir sebep olabilir iltihabi süreçleri.

Eğer iş ile ilgili fiziksel faaliyetleri çalışın üretmek için mümkün olduğunca az işlem ileri eğik. İçin ağır ağırlık kaldırma oturmak daha iyidir düz sırt ile. Gereken kilonuzu izlemek ve tutmak için denemek için onun bir parçası olarak yaş normları için değil, güçlendirmek için omurga.

Mutlaka egzersiz fiziksel egzersiz, özellikle yüzme, üreten bir kas korse olmadan aşırı yük eklemler. Rahat ayakkabılar giyin, engelleyen bir yanlış yükü ayak ve kas-iskelet sistemi genel olarak.

Oluştuğunda vermektedir sırt ağrısı için mutlaka doktora başvurun. Unutmayın, sadece kapsamlı bir muayene ile saptayarak mevcut kronik hastalıkların vermek mümkün olacak ve doğru klinik resim ve izin atamak yeterli tedavi. Uyum veri doktor önerileri, zamanında ilaç ve kursu özel işlemler boyunca size hızlı bir şekilde geri normal yaşam.