Artrit ve artroz: farklar nelerdir ve tedavi yöntemleri nelerdir

Artrit ve artrozda diz ağrısı

Eklemlerimiz, doğanın kendisinin yarattığı karmaşık ve güvenilir mekanizmalardır. Eklemler sağlıklı olduğu sürece çalışmaları görünmezdir. Ama canları acıtmaya başlayınca dünya eski parlaklığını kaybeder. En yaygın eklem hastalıklarından biri artrit ve artrozdur. Birçok insan onları karıştırır ve bazen farklılıkların ne olduğunu bilemez, çünkü her iki durumda da eklemler ağrır. Benzer isimler de yanıltıcıdır. Bu yayında, artritin artrozdan ne kadar farklı olduğunu, bu hastalıkların belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlatacağız. İsimlerin benzerliğine rağmen, bunlar tamamen farklı rahatsızlıklardır.

Artrit ve artroz nedir: farklar

Her şeyden önce, hastalıkların isimleri farklıdır: ikisi de aynı Latin köküne sahiptir, ancak farklı sonlara sahiptir. Zaten sonun belirlenmesiyle, artrit ve artroz arasındaki farkın ne olduğunu hatırlayabilirsiniz. Latince biten "-oz", dejeneratif bir süreci, yıkımı ifade eder. Bitiş "-it", iltihaplanma sürecini gösterir. Artroz ve artrit arasındaki fark açıktır: hastalıkların tamamen farklı bir doğası ve seyri vardır. Ancak artroz ve artritin ne olduğunu ve bunlara hangi semptomların eşlik ettiğini daha ayrıntılı olarak anlayalım.

Osteoartrit, eklemin yaşlanması ve bozulmasının bir sonucudur.

Artroz, eklemin kolayca hareket etmesini sağlayan eklem kapsülünün deformasyonu ve aşınmasıdır. Hastalık, yapısal değişiklikler, kıkırdakta hasar ve dokularının tahrip olmasını gerektirir. Kural olarak, artroz 45-50 yıl sonra ortaya çıkar ve vücudun doğal yaşlanma sürecinin bir sonucudur. 60 yaş üstü yaşlılarda %80 oranında bacaklarda ağrı şikayeti ile hastalık teşhis edilir.

Yaşlı bir kadında diz artrozu

Gençlerde, artroz en sık örneğin kırık ve morluklardan sonra travma sonrası bir fenomen olarak gelişir. Genellikle profesyonel sporcularda teşhis edilir.

Artroz sıklıkla diz, ayak bileği ve kalça eklemlerini, yani günlük stresi en çok yaşayanları etkiler. Müzisyenler genellikle bilek eklemlerinden ve parmaklardan muzdariptir. Kendi başına artroz yavaş ilerler, bu nedenle erken aşamalarda semptomlar daha az belirgindir.

artroz belirtileri

 • ana semptom, hareket sırasında ve fiziksel efordan sonra kendini gösteren ağrıdır. Kural olarak, artrozdaki ağrı ağrıyor, çok güçlü değil ve rahat bir pozisyonda istirahatte geçiyor;

 • Sık çatlama - kemik sürtünmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan derin bir ses;

 • hareketlerin sertliği yereldir, sadece hastalıklı eklemin hareketi bozulur;

 • görünüm - kıkırdakta deformasyon olabilir, sonraki aşamalarda hafif şişlik olabilir.

artroz türleri

 1. Birincil - eklemin doğal yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

 2. İkincil - travma sonrası bir tezahür olarak travmanın arka planına karşı gelişir.

Artrit vücudun ciddi bir hastalığıdır

Artroz genellikle 45 yaş üstü kişilerde teşhis edilirken, artrit her yaşta ortaya çıkabilir. Dediğimiz gibi bu, eklemlerde meydana gelen, ancak aynı anda tüm vücudu etkileyen iltihabi bir süreçtir. Hastalık, bağışıklık sistemindeki arızalarla ilişkilidir.

Eklemler neden ağrıyor? Gerçek şu ki, bu hastalıkta üretilen bağışıklık organları eklemlere saldırır. Bu nedenle, artrit ile herhangi bir eklem zarar görebilir: aynı anda birkaç veya sadece bir. Artrit en sık şiddetli stres, kaygı, azalmış bağışıklık ve hipoterminin yanı sıra metabolik bozuklukların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Diz ekleminde kızarıklık ile iltihaplanma - artrit belirtisi

artrit belirtileri

 • artritte ağrı, artrozdaki ağrının aksine hareket sırasında azalır, ancak istirahatte artar ve kronikleşir. Çoğu zaman, ağrı gece veya sabahın erken saatlerinde istirahat sırasında yoğunlaşır;

 • eklemler şişer, şişlik, şişlik, ağrılı palpasyon vardır;

 • eklem bölgesi kızarır ve ısınır;

 • kan testlerinde inflamatuar bir reaksiyon not edilir;

 • vücutta sertlik, hareket sertliği;

 • eklem bölgesinde yoğun nodüllerin görünümü.

Artrit ayrıca sıklıkla bu tür belirtilere eşlik eder:

 • kuru göz;

 • halsizlik, titreme, uyuşukluk;

 • Sedef hastalığı;

 • hava bağımlılığı.

artrit türleri

Hastalığın doğasına bağlı olarak, artrit 2 tipe ayrılır: inflamatuar ve dejeneratif. Onlar da sırayla türlere ayrılır.

Enflamatuar artrit olabilir:

 • bulaşıcı - eklem sıvısına giren mikroorganizmaların neden olduğu eklemlerde iltihaplanma;

 • romatoid - eklem çevresindeki bağ dokularını ve birçok organı etkileyen inflamatuar bir süreç;

 • reaktif - enfeksiyon sonucu gelişir;

 • gut, kandaki ürik asit artışı ve bunun sonucunda tuzların birikmesi ile ilişkili eklemlerdeki iltihaplanmadır.

Dejeneratif olur:

 • travmatik;

 • Kireçlenme.

Hangisi daha tehlikeli: artrit veya artroz?

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü her iki hastalık da zamanında tedavi edilmezse hareket kabiliyetinin tamamen kaybolmasına neden olabilir. Artroz, artritin bir sonucu olabilir. Ancak uzun süreli artroz da artrite yol açabilir.

Artroz ve artrit tedavisi: özellikler

Eklem ağrısı, bir kişiyi en basit zevklerden mahrum eder: sıradan bir yürüyüş, tamamen dinlenme fırsatı, hareket özgürlüğü. Bununla birlikte, bu semptomda endişe verici bir tezahürü zamanında tanımak her zaman mümkün değildir. Genellikle insanlar bunun geçici bir fenomen olduğunu düşünür ve ağrıdan daha hızlı kurtulmaya çalışırlar: kendi kendine ilaç alırlar, ilaç alırlar veya halk yöntemlerini kullanırlar. Ancak, kısa süreli bir rahatlama aldıktan sonra, asıl şeyi bilmiyorlar - hastalığın nedenleri. Böylece hastalık ağırlaşır ve daha şiddetli, ihmal edilmiş formlar alır.

Doktorların ana tavsiyesi, bir uzmana yapılan ziyareti geciktirmemektir. Sadece kapsamlı bir muayene ve tedavi, ciddi sonuçlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır. Tam olarak yaşama ve hareket etme fırsatı burada tehlikede.

Artroz ortopedistler, nörologlar ve romatologlar tarafından tedavi edilir. Ana yöntem, hastalıklı eklem üzerindeki yükü azaltmak, doku elastikiyetini artırmak ve kasları güçlendirmektir. Daha ciddi vakalarda, eklemi yağlamaya yardımcı olan hyaluronik asitli özel enjeksiyonlar reçete edilir veya artroplasti yapılır.

Bununla birlikte, kıkırdak dokusunu tamamen restore edecek bir çare henüz bulunamadı. Artrit ve artrozun yetkili tedavisi sadece yıkımı durdurabilir. Eklem hastalıklarını tedavi etmenin ana yöntemleri fizyoterapi egzersizleri ve fizyoterapi prosedürleridir.

Artroz ve artrit için fizyoterapi tedavisi

Artrit, bir romatolog tarafından tedavi edilir. Rehabilitasyonun seyri, spesifik tipine bağlıdır, ancak özel anti-inflamatuar ilaçlar, antibiyotikler olmadan yapmak nadiren mümkündür. Hormonal ilaçlar bazen reçete edilir. Tedavi rejimi genellikle aşağıdaki gibidir:

 • ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar;

 • fizyoterapi;

 • doğru beslenme, diyet, metabolik süreçlerin restorasyonu;

 • iç organlar etkilenirse ilaç tedavisi.

Önleme ortak sağlığın temelidir

Herhangi bir hastalık gibi, eklem hastalığı da önlenebilir. Öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeli, doğru beslenmeli ve stresten uzak durmalısınız.

Önerileri özellikle dikkate alırsak, kliniklerin uzmanları şunları not eder:

 1. Ağırlık kontrolü - eklemlere aşırı baskı yapmamak için her zaman normal ağırlığı izlemelisiniz.

 2. Orta derecede fiziksel aktivite. Kan dolaşımını iyileştirir, sağlıklı eklemleri korumak için çok önemli olan kas korsesini güçlendirirler. Ancak buradaki anahtar kelime hafiftir, çünkü burkulmalar, yaralanmalar, kuvvet antrenmanları ve yorucu sporlar sadece eklem yıkım sürecini hızlandırır. Eklemler için yüzme, bisiklete binme ve batonlu yürüyüş en iyi aktiviteler olarak kabul edilir.

 3. Doğru dengeli beslenme. Eklem hastalıklarının önlenmesi olarak doktorlar, diyetteki kırmızı et miktarının yanı sıra yüksek oranda hayvansal yağ içeren gıdaların azaltılmasını önermektedir. Ancak yağlı balıklar ve omega-6 ve omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri içeren ürünler, tam tersine mümkün olduğunca menüde yer almalıdır. Ayrıca su dengesinin korunması için taze sebze ve meyvelere önem verilmelidir.

 4. Rahat ortopedik ayakkabılar veya tabanlık giyin.

 5. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirin, hipotermiden kaçının ve stresten kaçının.

Sağlıklı olmak!